Sumček africký (Clarias gariepinus)

Clarias gariepinus je druh ryby, ktorá je u nás všeobecne známa pod menom sumček africký. Jeho pôvodnou domovinou je africký kontinent, ale odrodové príbuzenstvo sa nachádza tiež v trópoch a subtrópoch ( juhovýchodná Ázia ). Chovom tejto ryby sa už viac ako 20 rokov zaoberajú v Nemecku, Maďarsku, ale najväčší podiel v produkcii sumčeka afrického v Európe, majú Holandskí chovatelia.

Naša Klárka si vyžaduje teplotu vody v rozpätí od 26 do 28ºC. Nie je náročná na obsah rozpusteného kys­líka vo vode, pretože polovicu svojej potreby je schopná si zabezpečiť pomocným dýchaním zo vzduchu. Má rada tmavé prostredie a je veľmi spoločenská.

Za nežným menom sa skrýva skutočný dravec s veľkou hlavou, pre ktorého je charakteristických 8 fúzov, 4 po dva páry. Má hladkú čiernu kožu, bez šupín. Telo pokryté slizom, jej zabezpečuje schopnosť rýchlo vykĺznuť z rúk aj najšikovnejšieho rybára. Špičkové krmivo je zárukou toho, že naša Klárka má mäso, ktoré je dieteticky vyvážené a vhodné pre každodennú konzumáciu so silným dôrazom na zdravie.

Dietetická hodnota mäsa

Parameter Obsah Jednotka
Sušina 25,0 g/100 gr
Bielkovina 19,3 g/100 gr
Tuk  
Z toho nenasýtené mastné kyseliny 65,5 % celk.obsahu tuku
Podiel Omega 3 MK 1000 mg/100 gr
Podiel Omega 6 MK 700 mg/100 gr
Metabolizovateľná energia 543 kj/100 gr
129 kkal/100 gr